Pediatric Hematology Special Issue


Sarper N. , Anak S. S. (Editor)

Ortadoğu Reklam Tanıtım Yayıncılık , Ankara, 2009

  • Publication Type: Book / Vocational Book
  • Publication Date: 2009
  • Publisher: Ortadoğu Reklam Tanıtım Yayıncılık
  • City: Ankara

Abstract

Değerli meslektaşlarım,

Pediatrik hematoloji, çocuk hekimliğinin ana kilit konularından biri olarak, son yılların en çok gelişme sağlanan, en çok araştırma yapılan ve hasta sayısı hızla artmaya devam eden bilim dallarından biridir.

Endüstriyel gelişmeler, değişen yaşam şartları ve standartları, daha iyiyi elde etmek için feda edilen doğal şartlar, hızla artan bir kanserojenler listesi oluşturmuş, istenmeyen nükleer kazalar toplu nüfus etkilenmelerine yol açmış ve çocukluk çağı hematolojik malignitelerinde önemli artışlar oluşmuştur.

Ayrıca akraba evliliklerinin maalesef önlenemediği ülkemizde genetik geçişli hematolojik hastalıklar da tüm gayretlere rağmen sıklığını korumakta ve önemli bir kesimi ilgilendirmektedir. Bunun yanında beslenme bozukluklarının sık görüldüğü yörelerde çocuklarda ciddi hematolojik sorunlar görülmektedir.

Bu sayıda çocukluk çağında sık görülen hematolojik hastalıkları güncel gelişmelerin ışığında ele alarak, meslektaşlarımıza yararlı olacağını düşündüğümüz bir bilgi birikimini iletmeyi hedefledik. Hızla değişen ve yenilenen bilgiler çağında günümüz kesitinde yapmaya çalıştığımız bu derlemelerin yararlı olacağını ummaktayım. Ben de, bu özel sayıda, hiçbir şeyin geçmiş deneyim ve çalışmalardan bağımsız olamayacağını düşünerek sizlere bir de tarihçe sunmaya çalıştım. Bu vesile ile pediatrik hematolojinin temelini atan, gövdesini oluşturan ve bizlere bugünkü çağdaş yapıyı bırakan tüm dünya ve ülkemiz bilim adamlarını da anmak ve kendilerine saygı ve teşekkürlerimizi iletmek istedim.

Bu özel sayının oluşabilmesi için emeğini esirgemeyen, bilgi ve deneyimlerini bizlerle paylaşan konularının uzmanı değerli hekimlere ve sizlere ulaşmamızı sağlayan Türkiye Klinikleri'ne teşekkürlerimi sunarım.

Yararlı olması dileğiyle,

Saygılarımla.

Prof.Dr. S. Sema ANAK

Sayı Editörü