SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ARAŞTIRMA GRUBU

Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği Araştırma Grubu sayfamıza hoş geldiniz.

Grubun temel amacı, sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği alanlarında bilimsel çalışmalar yapmak, alana ilişkin günceli takip ederek üniversite-sanayi işbirliğini artırmaktır. Araştırma alanları arasında çevre kirliliği ve kontrolü, çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlik, enerji verimliliği, karbon ayak izi, su ayak izi,  yaşam döngüsü analizi, iklim değişikliği ve küresel ısınma bulunmaktadır. 

Sürdürülebilirlik ile ilgili araştırmalarda, ürünlerin yaşam döngüsü boyunca çeşitli süreçlerdeki mevcut çevresel performansının ortaya konması ve sonrasında iyileştirilmesi için imkânların belirlenmesi konusunda çalışmalar yapmaktayız.

Karbon ayak izi ve Su ayak izinin belirlenmesi ile ilgili çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. 

AR-GE çalışmalarında yeni bir ürün geliştirilmesi/tasarlanması/kullanılması durumlarında, karar alma mekanizması olarak yaşam döngüsü analizi yapmaktayız.

Çevresel yaşam döngüsü analizini, Yaşam döngüsü maliyet analizi ve Sosyal yaşam döngüsü analizi ile birlikte entegre edilerek ürünün yaşam ömrü boyunca olası tüm etkileri hem çevresel hem ekonomik hem de sosyal boyutlarıyla araştırılarak yaşam döngüsü sürdürülebilirlik analizleri gerçekleştirmekteyiz.

Recent Publications