3D YAZICILAR İLE KATMANLI İMALAT TEKNOLOJİSİNİN OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNDE UYGULANMASI


Creative Commons License

Özel Ş., Zeren M., Çakıcı Alp N.

International Journal of 3D Printing Technologies and Digital Industry, vol.4, no.1, pp.18-31, 2020 (Peer-Reviewed Journal)

Abstract

The automotive industry is facing new challenges every day, and in the short term, vehicle remodeling, new models, and design corrections challenge the traditional manufacturing methods. The automotive industry is one of the most competitive business areas. 3D manufacturing is a solution that enables the flexible production of automotive parts without negatively affecting the costs and the lead time. Automotive companies, which often must produce new models and make appearance improvements, are influenced by the technological evolution in aesthetics, aerodynamics, safety, and weight reduction. Digitization helps the automotive industry turn their designs into successful results faster and more efficiently. Automobile manufacturers can improve the efficiency of their research and development processes with 3D layered manufacturing and market their products in less time and more efficiently. In the automotive sector, it is possible to produce complex lightweight structures quickly by using the 3D additive manufacturing method. This study provides an overview of the present and the future of the 3D layered manufacturing in the automobile industry.

Otomotiv endüstrisi her gün yeni zorluklarla karşı karşıya olup, kısa vadede araçların yeniden şekillendirilmesi, yeni modeller ve tasarımsal düzeltmeler geleneksel imalat yöntemlerini zorlamaktadır. Otomotiv endüstrisi en rekabetçi iş alanlarından biridir. 3D katmanlı imalat, maliyetleri ve tedarik süresini olumsuz etkilemeden, otomotiv parçalarının esnek bir şekilde üretilmesini sağlayan bir çözümdür. Sıklıkla yeni modeller üretmek ve görünüm geliştirmeleri yapmak durumunda kalan otomotiv firmaları, estetik, aerodinamik, güvenlik ve ağırlık azaltma konularındaki teknolojik evrimden etkilenerek gelişmektedir. Dijitalleşme, otomotiv endüstrisinin tasarımlarını daha hızlı ve daha verimli bir şekilde başarılı sonuçlara dönüştürmesine yardımcı olmaktadır. Otomobil üreticileri, 3D katmanlı imalat ile araştırma ve geliştirme süreçlerinin verimliliğini artırabilir ve ürünlerini daha kısa sürede ve verimli bir şekilde piyasaya sürebilir. Otomotiv sektöründe 3D katmanlı imalat yönteminin kullanılmasıyla karmaşık hafif yapıların hızlı bir şekilde üretilmesi mümkündür. Bu çalışma, otomobil endüstrisinde 3D katmanlı imalatının bugünü ve geleceğinin bir incelemesini sunmaktadır.