General Information

Institutional Information: Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu, El Sanatları, Kuyumculuk Ve Takı Tasarımı Programı
Research Areas: Traditional Turkish Handicrafts, Applied Arts, Art and Design, Design Studies

Metrics

Publication

3

Project

6

Biography

Abdil SARAÇOĞLU Biyografi

 

            1983 yılında Isparta’da doğdu. İlköğrenimine Afyon’nun Bolvadin ilçesinde başlamış olup orta ve lise öğrenimini Bolvadin Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 2003 yılında Adnan Menderes Üniversitesi, Karacasu Meslek Yüksek Okulu, Takı Tasarımı ve Süs Taşları İşlemeciliği programına yerleşerek, önlisans eğitimini okul 3.sü program 1.si olarak 2005 yılında tamamladı. Aynı yıl Mersin Üniversitesi, Takı Tasarımı ve Teknolojisi Yüksekokul,u Kuyumculuk bölümüne yerleşerek 2008 yılında lisans eğitimini okul 1.si olarak tamamladı. Yüksek lisans eğitimine ise 2012 yılında Gazi Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalında başlayarak, 2015 yılında yüksek lisans eğitimini iyi derece ile tamamladı.

Eğitim öncesi ve sonrasında kuyumculuk sektörünün hemen hemen tüm birimlerinde görev alarak 27 yıllık kuyumculuk deneyimine sahip olan Saraçoğlu, aldığı eğitimler doğrultusunda kendisini kuyumculuk sektöründe CAD-CAM teknolojisi olarak bilinen, bilgisayar destekli takı tasarımı ve üretiminin yanında sadekarlık alanında da geliştirmiştir. 2012 yılında Kocaeli Üniversitesi, Değirmendere Ali Özbay MYO, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programına Öğretim Görevlisi olarak atanmıştır. Akademisyen sanatçı, kuyumculuk ve takı tasarımı alanında çok sayıda sergi ve akademik çalışmaya katılmıştır. Bununla birlikte ulusal ve uluslararası kuyumculuk sempozyum ve yarışmalarda yürütücü, düzenleme kurulu üyeliği, jüri, ve davetli sanatçı olarak görev almıştır. Aynı zamanda kişiye özel takı, mücevher ve lüks aksesuar tasarımı yaparak birçok kişi, bürokrat, kurum ve kuruluşlara özel koleksiyonlar hazırlamıştır. Takı eksperliği, antik takı ve mücevher restorasyonu çalışmalarına devam etmekle birlikte mücevher firmalarına danışmanlık yaparak, tasarım anlamında destek vermektedir. Evli ve üç çocuk babası olan Saraçoğlu, halen Mücevher tasarımcılığı ve Kocaeli Üniversitesi, Değirmendere Ali Özbay MYO, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programında Öğretim Görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Contact

Email
abdil.saracoglu@kocaeli.edu.tr
Web Page
https://avesis.kocaeli.edu.tr/abdil.saracoglu
Office Phone
+90 224 262 4026 Extension: 2
Fax Phone
+90 426 243 6
Address
saracoglu_03@hotmail.com abdilsaracoglu@gmail.com