Egzersizin Kardiyovasküler ve Pulmoner Rahatsızlıklar Üzerine Etkisi


Creative Commons License

Karadenizli Taşkın S., Sarper Kahveci M.

in: Spor Bilimlerinde Güncel Konular ve Araştırmalar 4, Elif Karagün,Ozan Yılmaz, Editor, Çizgi Kitabevi, Konya, pp.99-115, 2021

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter Vocational Book
  • Publication Date: 2021
  • Publisher: Çizgi Kitabevi
  • City: Konya
  • Page Numbers: pp.99-115
  • Editors: Elif Karagün,Ozan Yılmaz, Editor
  • Kocaeli University Affiliated: Yes

Abstract

Gelişen tıbbi tekniklerin getirdiği ileri düzey teşhis ve tedavi olanakları ülkemizde ve dünyada yaşam süresinin artmasına rağmen, yoğun yaşam temposuna paralel olarak değişen sağlıksız yaşam biçimi kronik hastalıkların görülme riskini artırmıştır. Kronik hastalıkların artmasıyla birlikte, bu hastalıkların görülme sıklığı ve ölüm oranları artmıştır (Erkoç ve Yardım, 2011).

Modern çağda kronik hastalıklar en sinsi katillerdir. Fiziksel hareketsizlik çoğu kronik hastalıklar için birincil nedendir. Fiziksel aktivite ve egzersiz yaklaşık 35 kronik hastalığa karşı birincil önleme stratejisi olarak değerlendirilmiştir. Egzersiz stratejilerinin; hızlandırılmış biyolojik yaşlanma, erken ölüm, düşük kardiyorespiratuvar uygunluk, sarkopeni, metabolik sendrom, obezite, insülin direnci, diyabet, hipertansiyon, inme, koroner kalp hastalığı, endotel disfonksiyonu, depresyon, anksiyete, kolon kanseri, meme kanseri, osteroporoz gibi hastalıklar üzerine olumlu etkilerinin olduğu bilinmektedir (Booth ve ark., 2012). Hipokrat 2500 yıl önce doğru miktarda egzersiz yapmanın, sağlığa giden en güvenli yol olduğunu belirtmiştir. Bu kitap bölümünün amacı, kardiyovasküler ve pulmoner sistemleri etkileyen hastalıklar üzerine egzersizin tedavi edici veya rahatlatıcı özellikleri hakkında özet bilgiler vermektir.