General Information

Institutional Information: Devlet Konservatuvarı, Türk Müziği, Klasik Türk Müziği Asd

Metrics

Publication

11

Thesis Advisory

4

Open Access

1

Biography

İzmit’te doğdu. İlkokul Ortaokul ve liseyi İzmit’te tamamladı. 1992 yılında İzmit Belediye Konservatuarının ud bölümüne girdi.1996 yılında birinci olarak mezun oldu. 1997 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı’nı kazandı ve Bir yıl boyunca eğitim gördü. 1998 yılında İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın Kompozisyon Bölümü’nün açtığı sınavları kazanarak eğitimine İ.T.Ü. de devam etti. 2000 yılında İzmit Belediye konservatuarında Ud ve Türk Müziği Solfej öğretmeni olarak göreve başladı. Aynı zamanda çeşitli sanatçıların kaset, CD ve sahne çalışmalarına ud sanatçısı olarak eşlik etti. Şahin Ecevit, Mehmet Emin Bitmez ve Prof. Mutlu Torun ile Ud, Yavuz Özüstün, Prof. Mutlu Torun, Prof. Dr. Selahaddin İçli, Prof. Emin Sabitoğlu, Faris Akarsu ile Kompozisyon  Dr. Nail Yavuzoğlu ile armoni çalıştı. Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça ile ve Prof. Mutlu Torun ve Prof. Erol Deran ile Yüksek Lisans ve Sanatta yeterlik sınıfında çalıştı

Yurt içinde katıldığı konser ve festivallerin yanı sıra, Almanya, Fransa, Belçika, Lüksemburg, Makedonya, Portekiz, İngiltere, Dubai, Cezayir, Tunus, Nepal, Uganda, Mısır, Bulgaristan, Japonya, Abu Dhabi, Kuveyt,  Azerbaycan ve Kolombiya’da çeşitli festival ve konserlere katıldı.

Kudsi Erguner Ensemble, Andre Rieu, Ricardo Moyano, Şirin Pancaroğlu ile yurt içi ve yurt dışında konser çalışmalarını devam etmektedir. Andre Rieu - Johann Strauss Orkestrası, Ayangil Türk Müziği Orkestra ve Korosu, BBC Senfoni Orkestrası, Berlin Radyo Senfoni Orkestrası, ile çoksesli çalışmalarda bulunmuştur. 2011 yılında “Ud Alıştırmaları” ve 2018 Yılında yayımlanan “Ud için Makam Dizileri” adlı eğitim kitapları Pan Yayıncılık tarafından okuyucuya sunuldu. Haliç Üniversitesi’nde “ud” ve “lâvta”, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde “ud” ve “doğaçlama yöntemleri” Medipol Üniversitesi’nde “ud” dersleri verdi. Konservatorium Für Türkische Musik Berlin Eğitim Komisyonu üyesi olup, derslere ve seminerlere devam etmektedir. Ricardo MOYANO ile yaptığı “Tachuri” isimli albüm Fransa / Paris’de Stella Polaris imzası ile 2019 yılında dinleyiciye sunulmuştur.

2017 Yılında Doçent unvanına sahip olan ASLAN, Türk Müziği Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmakta olup konser ve albüm çalışmalarına devam etmektedir.

Contact

Email
mete.aslan@kocaeli.edu.tr
Web Page
http://dk.kocaeli.edu.tr/
Office Phone
+90 +90 262 349 2600
Office
Devlet Konservatuvarı
Address
Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şht. Ast. Ömer HALİSDEMİR Yerleşkesi Yaylacık Mah. Mert İnan Sk. No:80 41140 Kullar/Başiskele/KOCAELİ